Předsazená montáž

Předsazená montáž

Máte vybraná nová, kvalitní okna s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi a chystáte se v rámci energetických úspor výrazně zateplovat Váš dům? Dejte si pozor, aby po nevhodně provedené montáži oken nebyl z vašeho domu spíš hrad s okny, připomínajícími střílny. Zeptejte se raději montážní firmy na předsazenou montáž. A co to vlastně je?

Jednoduché, ale účinné

Zjednodušeně se dá říci, že předsazená montáž je v podstatě umístění okna před stávající zdivo tak, aby po novém zateplení fasády domu zůstala vnější špaleta v rozmezí 15-20 centimetrů. Pokud je šíře venkovního ostění větší, okno působí jako "utopené" a kromě toho, že působí vizuálně poněkud zvláštně, propouští do interiéru také méně slunečního světla.

Nejčastěji k této situaci dochází při rekonstrukcích, kdy okna zůstanou v původní poloze a dům se následně zateplí. izolantem o tloušťce např. 15 centimetrů. U novostaveb je se zateplením počítáno již ve fázi plánování, takže se okna projektují tak, aby vzhledem k zateplení působila přirozeně a nacházela se v tepelně izolační rovině.

Jak na to?

I když se montáž před nosné zdivo může zdát jako absurdní, moderní systémy tuto montáž umožňují bez nejmenších problémů. Kvalitní montážní firmy pracují s takovými nosnými rámy, které jsou vyrobeny ze speciálních lehčených izolačních materiálů, které mají vysokou nosnost a eliminují vznik tepelných mostů. Takovýto rám se přilepí na stávající zdivo pomocí extrémně výkonného lepidla a okno se poté do rámu upevní pomocí speciálních šroubů. Případné upevnění rámu kotvícími systémy má potom pouze sekundární funkci.

Předsazená montáž

Pozor na kvalitu

Způsobů, jakými ukotvit okna mimo nosné zdivo je několik, důležité ale je dbát na kvalitu použitého systému. Prověřené a certifikované firmy svými systémy nejen zaručí nosnost svých profilů, ale také to jsou systémy, které mají minimální použití kovových prvků a nezpůsobují tak vznik tepelných mostů. Jeden z nejkvalitnějších systémů na předsazenou montáž zajišťují profily PR007 od společnosti Illbruck. Ideální je na utěsnění spáry mezi předsazeným rámem a vsazeným oknem použít komprimační pásku Ilmod Trio+. Tato páska se nalepí na rám okna a po namontování okna do předsazeného rámu páska expanduje a vyplní tak celý prostor spáry. Takto usazená okna pak naprosto minimalizují tepelné úniky.

Předsazená montáž oken a dveří