Časté dotazy

Časté dotazy

Výměna oken a dveří Brno. Co dělat před výběrem oken, jak je správně vybrat?

Před výběrem oken je důležité rozhodnout se, jaký materiál si pro Vaši stavbu přejete. Vzhledem k tomu, že nabídka plastových, dřevěných nebo hliníkových oken je velmi široká a rozmanitá (je potřeba si zvolit kolik komor má profil mít, zda dvojsklo nebo trojsklo, jakou stavební hloubku, kolik má profil těsnění atd.), doporučujeme obrátit se na našeho obchodního zástupce, který s Vámi vybere okna na míru přímo pro Vaši stavbu. Nabízíme okna vhodná pro novostavby i rekonstrukce, zajistíme kvalitní okna pro rodinné i panelové domy.

Namontujete mi okna místo starých kastlových oken? 

Výměna kastlových (neboli špaletových oken) za nová plastová nebo dřevěná okna, je běžným jevem. Důležitá je v tomto případě stavební hloubka zvoleného profilu a vhodné umístění nového okna do stávajícího stavebního otvoru. Naši technici mají za sebou 15 let zkušeností, takže Vám navrhnou nejlepší řešení přímo pro Vaši stavbu a pomohou Vám také s výběrem doplňků (žaluzií, interiérových i exteriérových parapetů nebo okenních sítí).

Jak dlouho trvá výměna oken? Uděláte po sobě nepořádek a uklízíte si po sobě?

Délka trvání výměny oken je samozřejmě různá. Výměna 1 okna zabere nepoměrně méně času než montáž celého rodinného domu. Běžně jsme schopni vyměnit okna a balkonové dveře v panelovém bytě za 1 den. Při montáží oken a dveří je ideální zakrýt okolní nábytek např. malířskou fólií a zabezpečit volný průchod k měněným oknům a dveřím. My si zabezpečíme zakrytí podlah a případný vzniklý odpad si po sobě vždy uklidíme.

Co je počet komor a proč je to pro mě důležité?

Počet komor v okně má vliv na tepelnou izolaci okna, není to ale jediné kritérium, které může tepelnou izolaci ovlivnit. Při výměně oken je nutné věnovat pozornost především stavební hloubce daného výrobku, počtu skel a těsnění. V dnešní době je standardem 5 komor, lepší okna mají spíš 6 nebo 7 komor.

Co vlhkost v bytě a rosení oken? Jak je to s větráním?

Ideální vlhkost v obytných prostorách by měla být 40-50%, přičemž dlouhodobě vyšší vlhkost má vliv nejen na zvýšenou potřebu vytápění, ale může způsobit i zdravotní potíže. Samozřejmě vyšší vlhkost má vliv i na rosení oken, které vzniká střetnutím teplého vzduchu z interiéru a chladného vzduchu z exteriéru. Jedná se o tzv. teplotu rosného bodu, při které začínají vodní páry kondenzovat. Důležité je v obytných prostorech v zimních měsících dostatečně větrat (několikrát denně po dobu alespoň 5 minut). Na rosení oken mají vliv také spuštěné žaluzie a zatažené závěsy, které brání proudění teplého vzduchu přímo ke sklu okna. 

Nedoporučujeme větrat mikroventilací, protože studený vzduch z venku nemůže dostatečně proudit do místnosti a dochází k ochlazení vnitřního rámu okna a stěny kolem něj, takže dochází ke zvyšování nákladů na vytápění (neohříváme suchý studený vzduch, ale ochlazené vnitřní ostění a prostor vnitřního rámu oken).

V každém případě je při rosení skel potřeba vodní kondenzát pravidelně otírat, aby nedošlo ke tvorbě plísní.

Nebudou se mi okna kroutit? Sousedovi se to stalo, prý mu praskly a zežloutly.

Žloutnutí oken a jejich následné popraskání/zkroucení může být způsobené i nevhodnou údržbou oken. Na údržbu plastových oken je nejvhodnější používat vodu s šetrným saponátem a hadřík. V žádném případě rámy oken neumývejte abrazivními prostředky (pískové čistící prostředky), nepoužívejte ani prostředky na bázi rozpouštědel nebo ředidla. Použitím nesprávných čistících prostředků může dojít k narušení povrchové vrstvy plastového rámu, do kterého se poté usazují nečistoty a jsou také méně odolné proti slunečnímu záření a působení deště Renovace takto poškozených oken je navíc velmi nákladná a zdlouhavá.

Čím je vyplněn prostor mezi skly? Jak to izoluje?

Izolační skla v moderních oknech jsou vytvořena spojením dvou nebo tří skleněných tabulí, oddělených distančním rámečkem. Vzniklý prostor mezi skly je vyplněn plynem, který má nízkou tepelnou vodivost (např. argon nebo krypton). Důležitou funkci pro izolaci má ale již zmíněný distanční rámeček. U starších oken se používal hliníkový rámeček, dnes je však časté použití plastových rámečků (tzv. teplých rámečků), které lépe izolují po obvodu skla. Např. námi dodávaný plastový profil VEKA 82 má složení skla 4-18-4-18-4 (4 mm sklo, 18 mm distanční rámeček, 4 mm sklo atd.). Sklo s takovýmto složením má hodnotu činitele prostupnosti tepla Ug=0,5.

Ano, servis oken a dveří samozřejmě poskytujeme a to i na okna a dveře, které jsme sami nemontovali. Objednání servisu je jednoduchá záležitost - zavolejte nebo napište a domluvíme se na návštěvě servisních techniků. Technici poté okna nebo dveře seřídí, v případě potřeby promažou okenní kování a pokud zjistí, že některá část okna nefunguje tak, jak má, domluvíme se s Vámi na případné opravě. Nejčastěji se oprava týká (u starších oken) výměny okenního nebo rámového těsnění nebo výměny některých částí kování.

Mohu u Vás objednat okna bez montáže nebo naopak?

Primárně se věnujeme komplexním službám, tj. prodeji oken, dveří, zimních zahrad a doplňků včetně služeb (montáž, demontáž, likvidace odpadu, zednické zapravení). Pokud však máte zájem pouze o výrobek, můžeme Vám jej dodat s tím, že si jej namontujete sami. Doporučujeme však odbornou montáž od kvalifikovaných montérů, kteří mají zkušenosti v daném oboru. Neodborně provedená montáž může způsobit i poškození výrobku. Montáž oken zakoupených jinde, než u nás, neprovádíme.

Jakou nabízíte záruku na výrobky?

Standardně na námi dodávané výrobky nabízíme záruku 5 let. Na doplňky, zamykací vložky a vchodové zámky nabízíme záruku 2 roky.

Mohu si okna vyměnit kdykoliv, i v zimě?

Ano, není problém měnit okna i v zimě.

Jak mám připravit byt na montáž oken?

Příprava bytu na montáž oken není nic složitého. Důležité je, aby se montážní technici dostali k měněným oknům, tj. pokud je pod okny nábytek, bránící přístupu k nim, je nutné jej odsunout. Stejně tak je vhodné zakrýt okolní nábytek např. malířskou fólií, aby nedošlo k případnému usazování vzniklého prachu z měněných oken. Naši montéři si pak další zakrytí prostor provedou sami tak, aby nedošlo k případnému znečištění prostor.

Jakou si mám vybrat zimní zahradu a proč?

Výběr zimní zahrady je poměrně specifická záležitost. Velmi důležité je zvážit, na co chcete zimní zahradu využívat - zda Vám bude stačit využívat ji v letních měsících nebo bude sloužit jako celoročně obyvatelná místnost. Neméně důležitá je volba materiálu, zimní zahrada z plastu bude levnější než dřevěná nebo hliníková, ale každý materiál je něčím specifický a má jiné vlastnosti. Důležitá je také volba členění jednotlivých polí, ze kterých se zimní zahrada skládá, výběr dveří (balkonové dveře, posuvně sklopné dveře nebo HS portál) a výběr materiálu na střechu (polykarbonát nebo sklo). Vzhledem k těmto skutečnostem Vám rádi pomůžeme s výběrem zimní zahrady přímo na míru pro Váš dům.

Máte atypická okna a dveře?

Ve své podstatě je každé okno nebo dveře atypické, protože svým způsobem je každá stavba originál. Umíme ale udělat i takové tvary jako jsou trojúhelníky nebo oblouky, problém není navrhnout i např. zasklení schodiště. Každé okno nebo dveře je tedy na míru pro daného zákazníka a každou zakázku si jezdí zaměřit naši technici.

Co je to mikroventilace?

Mikroventilace je způsob otevření okna, kdy je poloha kliky nastavena na režim mezi ventilací a plným otevřením okna a vznikne tak mírná mezera mezi rámem a těsněním, kudy může proudit vzduch. Mikroventilace má minimální využití a např. v zimě ji nedoporučujeme používat vůbec. Nejen že nedojde ke správnému vyvětrání prostor, ale naopak dochází k úniku tepla a může dojít k namrzání a poškození okenního kování.

Jaký je další postup, když pošlu nezávaznou poptávku z vašich webových stránek?

Pokud použijete "kalkulaci zdarma" na našich webových stránkách, po odeslání poptávky Vám nejprve dojde shrnující e-mail. V případě, že potřebujeme k poptávce něco upřesnit, budeme Vás kontaktovat telefonicky nebo e-mailem a poté Vám zašleme nezávaznou cenovou nabídku. Pokud si v naší poptávce nejste něčím jistí, neváhejte nás kontaktovat a my Vám s výběrem rádi poradíme.

Jaké si mám vybrat vchodové dveře a proč?

Při výběru vchodových dveří, stejně jako oken nebo zimních zahrad, je potřeba si především zvolit materiál. Plastové vchodové dveře nabízí výborné izolační vlastnosti, dřevěné dveře jsou energeticky úsporné a hliníkové dveře vynikají svou pevností a odolností. Navíc si u všech typů dveří můžete vybrat z nepřeberného množství barev a výplní. Výplně mohou být plné nebo skleněné (sklo může být čiré, ornamentní, bezpečnostní), barvené provedení jednotlivých typů dveří pak může skvěle podtrhnout vzhled vašeho domu. Zapomínat nesmíme také na bezpečnost a to ve formě kvalitního kování, bezpečnostního dveřního zámku nebo vícebodového zamykání.