Výhody a nevýhody plastových oken – jak je vybírat?

Výhody a nevýhody plastových oken – jak je vybírat?

Plastová okna prodej

Plastová okna se v posledních letech těší velké oblibě, a to jak při výběru oken a dveří do novostaveb, tak při rekonstrukcích starších rodinných domů, kde často nahrazují i původní dřevěná okna.

Trh s plastovými okny se posunuje stále kupředu, zdokonalují se výrobní procesy a nová plastová okna jsou nejen ekonomicky dostupná, ale také mají vynikající tepelně-izolační vlastnosti a nabízí nepřeberné množství dekorů a barev.

Na co se zaměřit při výběru plastových oken?

Na trhu se v dnešní době setkáváme s různými druhy plastových oken od různých výrobců, které se liší především v kvalitě zpracování a mnohdy také vizuální stránkou (například v zaoblení okenního křídla). Zatímco vizuální stránka je spíše na estetickém cítění každého z nás, kvalitativní stránka je velmi důležitou volbou při výběru plastových oken. Na co bychom se tedy primárně měli zaměřit je především:

  • kvalita použitých materiálů (podíl a technologie výroby recyklátu a prvoplastu v plastových oknech, síla použitého materiálu – například u profilů Veka třídy A je garantovaná síla stěn 3 mm). 
  • konstrukční řešení a použité výztuhy (uzavřená ocelová výztuha v rámu)
  • odpovídající kování (kvalitní kování s dostatečným počtem seřizovacích bodů)
  • správný výběr zasklení

Vzhledové řešení plastových oken – výhody bílého dekoru

Pokud máte vybraná okna, která splňují výše uvedené parametry, budete určitě řešit také barevné provedení Vašich oken. U plastových oken je standardním provedením bílá barva v interiéru a barevné provedení v exteriéru. Možnost barevného provedení je velká řada – od moderních šedých odstínů, po nepřeberné množství dřevodekorů. V současné době také není výjimkou, že okna v interiéru jsou laděna do světle šedých tónů, případně jsou v oboustranném barevném provedení.

Jednotlivé dekory a probarvení profilů mají vliv na výslednou cenu oken, ale také musí splňovat vyšší nároky na ochranu proti UV záření a barevnou stálost. Mezi nesporné výhody bílých plastových profilů tedy patří:

  • nižší pořizovací náklady
  • nízká tepelná vodivost, a tedy nižší prohřívání profilů
  • barevná stálost (zde je potřeba věnovat pozornost správné údržbě oken a výběru kvalitních profilů, aby nedocházelo k jejich žloutnutí)
  • univerzálnost – bílá barva se hodí k jakékoliv fasádě
  • kratší výrobní termíny

Výběr izolačních skel

Důležité při výběru oken je věnovat pozornost také jejich zasklení. Do oken se standardně dávají dvojskla nebo trojskla – mezi hlavní výhody zasklení trojsklem patří vyšší tepelná izolace a neprůzvučnost, lepší ochrana proti slunečnímu záření a nižší součinitel tepelné vodivosti. Naopak je potřeby myslet na to, že trojsklo není vhodné do každého typu plastového profilu, a to především kvůli vyšší hmotnosti. Pokud si do neodpovídajícího profilu zvolíte trojsklo, může vlivem váhy docházet ke svěšování okenního nebo dveřního křídla a poškození kování. Na toto je třeba dávat si pozor i u výměny skel ve starších oknech např. za protihluková nebo protisluneční skla.

Výhody plastových oken

Porovnání plastových oken a hlinkových nebo dřevěných oken je poněkud ošemetné, protože každý materiál má své přednosti a každý si najde svého zákazníka. Obecně se však dá říci, že plastová okna jsou nejžádanějšími výplněmi především kvůli nižší ceně, za kterou dostanete velmi dobře izolující systém a současně variabilní pohledové řešení. Dále jsou plastová okna nenáročná na údržbu a nevyžadují speciální povrchové úpravy, jako například dřevěná okna. V porovnání např. s hliníkovými okny však mají nižší životnost – při správné údržbě včetně údržby okenního kování Vám vydrží desítky let.

Vady plastových oken

Stejně jako u produktů běžné spotřeby můžete i u plastových oken narazit na výrobky nižší a vyšší kvality. Primárně mohou vady plastových oken vzniknout již ve výrobním procesu, sekundárně může jít o špatně provedenou montáž. Obojí pak může mít vliv na správnou funkčnost oken. 

Případné výrobní vady vychází primárně z použitých materiálů, nejčastěji se můžete setkat s:

  • deformace a pokřivení rámu (nedostatečná pevnost, tuhost a tvarová stálost oken) - tato vada může být dána výrobní chybou nebo špatným konstrukčním návrhem oken. Ač se okna zdají být vizuálně v pořádku, časem může docházet ke kroucení profilů, a tedy ztrátě funkčnosti oken. Této vadě se dá jednoduše předejít výběrem oken z kvalitních materiálů od prověřených výrobců.
  • netěsnost, případně zatékání – pokud není správně provedeno dostatečné utěsnění v místech, kde se setkávají materiály (okenní profil se sklem, dostatečná hloubka zasklení), může docházet ke kondenzaci vody ve vnitřních částech oken. Toto může mít za následek postupnou degradaci okenního systému.
  • nekvalitní kování – při použití nekvalitního kování může docházet k tepelným ztrátám, protože okenní křídlo nedoléhá k rámu tak těsně jak by mělo a dochází ke snížení izolačních vlastností oken.
  • nesprávně provedená povrchová úprava – povrchová úprava má velký vliv na životnost oken a pokud není dostatečná, okna mohou působením vnějších vlivů rychleji degradovat.

Problémy může způsobit také neodborně provedená montáž, pozor si dávejte především na:

  • použití správných materiálů při utěsnění připojovací spáry. Základem je použití kvalitní montážní pěny, kterou se připojovací spára vyplní. U novostaveb je standardem také použití parotěsných a paropropustných pásek. Zatímco páska aplikovaná zevnitř vytváří parotěsnou přepážku a zabraňuje průniku vodní páry do interiéru, páska aplikovaná zvenku vytvoří paropropustnou přepážku umožňující prostup vodní páry z připojovací spáry mezi okenním rámem a zdivem do exteriéru. Oba typy pásek mají "chránit" připojovací spáru před vlhkostí a následnou degradací a vznikem plísní. 
  • vzdálenost osazení okna od venkovní a vnitřní hrany zdiva – ideální je usazení oken do střední části zdiva tak, aby došlo ke správnému napojení oken na zateplení konstrukce domu. Jsou-li okna usazena příliš blízko k vnitřní nebo venkovní hraně, nemusí správně plnit svou izolační funkci. 
  • nesprávné seřízení oken – i při montáži oken je potřeba okna z výroby pořádně seřídit tak, aby okenní křídlo přesně dosedlo na okenní rám a nedocházelo k nechtěným tepelným únikům a opotřebené okenního kování.

S námi se ale bát nemusíte – naši montéři mají více než 15 let zkušeností s montáží oken, dveří a zimních zahrad!!

Zaujal Vás tento článek a máte zájem o kvalitní plastová okna a správnou montáž oken? Pak nás kontaktuje a my Vám rádi poradíme!