Vchodové dveře

Vchodové dveře

Dveře vchodové dřevěné, plastové, hliníkové

Výměna vstupních dveří do bytu, domu, toužíte po těch s nadprůměrnými vlastnostmi nebo dáváte přednost klasice?

Vchodové dveře plní hned několik důležitých funkcí a sloužit Vám budou i několik desítek let. Neměly by proto být tím posledním, co při rekonstrukci nebo stavbě rodinného domu řešíte – právě naopak. Ukážeme Vám, jaké typy jsou k dostání a kterým vlastnostem dát přednost.

To, co nás na vchodových dveřích zaujme jako první, je samozřejmě jejich vzhled. U plastových a hliníkových dveří si můžete vybírat z široké škály ozdobných výplní, u dřevěných dveří je zase široká nabídka konstrukčních výplní. Obecně můžeme říct, že výplň dveří může být plná, skleněná, případně kombinovaná (ozdobné a konstrukční výplně). Barevná škála je potom téměř neomezená, na výběr jsou nejen barvy ze vzorníku RAL, ale i jejich kombinace – fantazii se meze nekladou.

Ovšem nezáleží jen na vybraném druhu materiálu, ale také na jeho zpracování. Volit je v zásadě možné ze tří variant, ale k dispozici jsou i jejich kombinace.

Dveře

Od dřeva až po hliník

Dřevěné dveře jsou klasikou na našem trhu, mají dobré izolační vlastnosti a hodí se nejen do pasivních nebo nízkoenergetických domů (na základě stavební hloubky a dosaženého koeficientu Ud), ale i do novostaveb nebo rekonstruovaných objektů. U dřevěných dveří si kromě profilu musíme vybrat i dřevinu, ze které budou dveře vyrobené. Klasikou jsou dveře ze smrku (nejekonomičtější varianta) a dubu, ale na výběr je také materiál borovice, modřín nebo meranti.

Smrkové dřevo má světlejší, smetanově hnědou barvu s výraznou kresbou a jedná se o měkčí dřevinu, která se velmi dobře opracovává. Dubové dřevo je naopak velmi pevné, se stejnoměrně hnědě zbarveným jádrem. Právě pro svou pevnou a tvrdost výborně odolává povětrnostním vlivům a lépe snáší střídání vlhka a sucha. Borovicové dřevo je měkčí s oranžově hnědým až okrově zbarveným jádrem a je ceněné pro svou odolnost. Modřínové dřevo je zase polotvrdé, pevné, s okrovým až červenohnědým jádrem. Modřín je typický svou hustší kresbou a známý je také tím, že po napuštění ztmavne. Meranti je potom cizokrajná dřevina pocházející z Jihovýchodní Asie. Jedná se o tvrdou dřevinu tmavě hnědého až červenohnědého zbarvení, která se kresbou podobá dubu.

Výběrem materiálu to ale nekončí. Kromě profilu a materiálu je potřeba věnovat pozornost také výběru barvy. Lakování dřevěných dveří probíhá v několika fázích a je prováděno robotickými stroji, které zaručí rovnoměrné roznesení barvy. U dřevěných dveří nabízíme 12 lazur, základní je přírodní barva dřeviny, potom to jsou světlejší odstíny v barvě javor a buk, středně tmavé odstíny v barvě modřín a jilm a tmavší odstíny v barvách kaštan, sekvoj, afromosia, mahagon, ořech a palisandr.

Plastové vchodové dveře lákají zejména na nižší cenu, záleží však na zvoleném typu. I plast se může chlubit luxusním provedením a mnoha typy ozdobných výplní. Plastové dveře nabízí výborné tepelně-izolační vlastnosti, širokou škálu barev vč. dřevodekorů a na základě zvolené stavební hloubky a koeficientu Ud jsou vhodné i pro pasivní a nízkoenergetické domy. Pozitivem je také jejich snadná údržba, na rozdíl od dřevěných dveří je stačí umývat běžně dostupnými saponáty.

Hledáte-li dveře s nadprůměrnými vlastnostmi, budou to určitě ty hliníkové. Vynikají dlouhou životností, bezúdržbovostí a perfektním vzhledem. Hliník je materiálem "pro generace", při jeho pořízení se však nevyhnete vyšším výdajům. Je vhodný do všech typů prostor, ať už se jedná o novostavby, rekonstrukce nebo pasivní a nízkoenergetické domy. Hliníkové profily jsou obecně vhodné pro větší rozměry vchodových dveří např. i do komerčních prostor, zaručují tvarovou stálost a dodají vašim dveřím luxusní vzhled.

Poněkud opomíjenou variantou jsou také dřevohliníkové dveře, které jsou z vnější strany opatřené hliníkovým opláštěním, zatímco z vnitřní strany jsou dřevěné. Nabízí tak spojení skvělých vlastností hliníku, který dveře z vnější strany chrání před povětrnostními vlivy a příjemného vzhledu dřeva z interiéru. Vzhledem k použitým materiálům se však jedná o dražší variantu.

 

Detaily jsou důležité

Jak jsme již zmínili, vchodové dveře jsou ve většině případů to první, co nás na domě zaujme. Je proto potřeba jejich výběru věnovat zvýšenou pozornost, a to nejen z hlediska barevnosti, ale i z hlediska bezpečnosti. Zatímco výplň a barva dveří je viditelná na první pohled, bezpečnostní prvky již tak viditelné nejsou. O to více bychom se o ně však měli zajímat.

Samozřejmostí by proto mělo být kvalitní bezpečnostní kování, vícebodové zamykání a bezpečnostní dveřní zámek. Vyzdvihnout můžeme např. právě vícebodové automatické zamykání, které funguje na principu automatického uzamčení vchodových dveří. Odemčení je pak z vnější strany klasické, klíčem, z vnitřní strany stačí otevřít klikou. Dveře s tímto kováním jsou tedy bezpečně uzamčené a dotěsněné při každém jejich zavření.

Pokud kladete důraz na detail a design Vašich dveří, doporučujeme zvolit překryvnou dveřní výplň nebo skryté kování. Překryvná výplň nejen že podtrhne design Vašich dveří, ale také zlepší jejich tepelně izolační vlastnosti. Detail dveří pak podtrhnou i zvolené dveřní doplňky, jako jsou kukátka, dveřní madla, široká nabídka dveřních klik a milovníky moderních technologií jistě potěší možnost odemykání otiskem prstu.

Překryvná výplň

Připravíme vám cenovou nabídku zdarma. Naše výrobky budou vizitkou vašeho domu spoustu let. Výroba vchodových dveří na míru, vchodové dveře na zakázku - Ludvík - okna, dveře, zimní zahrady.