Vchodové dveře

Vchodové dveře

Toužíte po těch s nadprůměrnými vlastnostmi nebo dáváte přednost klasice?

Vchodové dveře plní hned několik důležitých funkcí a sloužit Vám budou i několik desítek let. Neměly by proto být tím posledním, co při rekonstrukci nebo stavbě rodinného domu řešíte - právě naopak. Ukážeme Vám, jaké typy jsou k dostání a kterým vlastnostem dát přednost.

To, co nás na vchodových dveřích zaujme jako první, je samozřejmě jejich vzhled. U plastových a hliníkových dveří si můžete vybírat z široké škály ozdobných výplní, u dřevěných dveří je zase široká nabídka konstrukčních výplní. Obecně můžeme říct, že výplň dveří může být plná, skleněná, případně kombinovaná (ozdobné a konstrukční výplně). Barevná škála je potom téměř neomezená, na výběr jsou nejen barvy ze vzorníku RAL, ale i jejich kombinace - fantazii se meze nekladou.

Ovšem nezáleží jen na vybraném druhu materiálu, ale také na jeho zpracování. Volit je v zásadě možné ze tří variant, ale k dispozici jsou i jejich kombinace.

Dveře

Od dřeva až po hliník

Dřevěné dveře jsou klasikou na našem trhu, mají dobré izolační vlastnosti a hodí se nejen do pasivních nebo nízkoenergetických domů (na základě stavební hloubky a dosaženého koeficientu Ud), ale i do novostaveb nebo rekonstruovaných objektů. U dřevěných dveří si kromě profilu musíme vybrat i dřevinu, ze které budou dveře vyrobené. Klasikou jsou dveře ze smrku (nejekonomičtější varianta) a dubu, ale na výběr je také materiál borovice, modřín nebo meranti.

Smrkové dřevo má světlejší, smetanově hnědou barvu s výraznou kresbou a jedná se o měkčí dřevinu, která se velmi dobře opracovává. Dubové dřevo je naopak velmi pevné, se stejnoměrně hnědě zbarveným jádrem. Právě pro svou pevnou a tvrdost výborně odolává povětrnostním vlivům a lépe snáší střídání vlhka a sucha. Borovicové dřevo je měkčí s oranžově hnědým až okrově zbarveným jádrem a je ceněné pro svou odolnost. Modřínové dřevo je zase polotvrdé, pevné, s okrovým až červenohnědým jádrem. Modřín je typický svou hustší kresbou a známý je také tím, že po napuštění ztmavne. Meranti je potom cizokrajná dřevina pocházející z Jihovýchodní Asie. Jedná se o tvrdou dřevinu tmavě hnědého až červenohnědého zbarvení, která se kresbou podobá dubu.

Výběrem materiálu to ale nekončí. Kromě profilu a materiálu je potřeba věnovat pozornost také výběru barvy. Lakování dřevěných dveří probíhá v několika fázích a je prováděno robotickými stroji, které zaručí rovnoměrné roznesení barvy. U dřevěných dveří nabízíme 12 lazur, základní je přírodní barva dřeviny, potom to jsou světlejší odstíny v barvě javor a buk, středně tmavé odstíny v barvě modřín a jilm a tmavší odstíny v barvách kaštan, sekvoj, afromosia, mahagon, ořech a palisandr.

Plastové vchodové dveře lákají zejména na nižší cenu, záleží však na zvoleném typu. I plast se může chlubit luxusním provedením a mnoha typy ozdobných výplní. Plastové dveře nabízí výborné tepelně-izolační vlastnosti, širokou škálu barev vč. dřevodekorů a na základě zvolené stavební hloubky a koeficientu Ud jsou vhodné i pro pasivní a nízkoenergetické domy. Pozitivem je také jejich snadná údržba, na rozdíl od dřevěných dveří je stačí umývat běžně dostupnými saponáty.

Hledáte-li dveře s nadprůměrnými vlastnostmi, budou to určitě ty hliníkové. Vynikají dlouhou životností, bezúdržbovostí a perfektním vzhledem. Hliník je materiálem "pro generace", při jeho pořízení se však nevyhnete vyšším výdajům. Je vhodný do všech typů prostor, ať už se jedná o novostavby, rekonstrukce nebo pasivní a nízkoenergetické domy. Hliníkové profily jsou obecně vhodné pro větší rozměry vchodových dveří např. i do komerčních prostor, zaručují tvarovou stálost a dodají vašim dveřím luxusní vzhled.

Poněkud opomíjenou variantou jsou také dřevohliníkové dveře, které jsou z vnější strany opatřené hliníkovým opláštěním, zatímco z vnitřní strany jsou dřevěné. Nabízí tak spojení skvělých vlastností hliníku, který dveře z vnější strany chrání před povětrnostními vlivy a příjemného vzhledu dřeva z interiéru. Vzhledem k použitým materiálům se však jedná o dražší variantu.

 

Detaily jsou důležité

Jak jsme již zmínili, vchodové dveře jsou ve většině případů to první, co nás na domě zaujme. Je proto potřeba jejich výběru věnovat zvýšenou pozornost a to nejen z hlediska barevnosti, ale i z hlediska bezpečnosti. Zatímco výplň a barva dveří je viditelná na první pohled, bezpečnostní prvky již tak viditelné nejsou. O to více bychom se o ně však měli zajímat.

Samozřejmostí by proto mělo být kvalitní bezpečnostní kování, vícebodové zamykání a bezpečnostní dveřní zámek. Vyzdvihnout můžeme např. právě vícebodové automatické zamykání, které funguje na principu automatického uzamčení vchodových dveří. Odemčení je pak z vnější strany klasické, klíčem, z vnitřní strany stačí otevřít klikou. Dveře s tímto kováním jsou tedy bezpečně uzamčené a dotěsněné při každém jejich zavření.

Pokud kladete důraz na detail a design Vašich dveří, doporučujeme zvolit překryvnou dveřní výplň nebo skryté kování. Překryvná výplň nejen že podtrhne design Vašich dveří, ale také zlepší jejich tepelně izolační vlastnosti. Detail dveří pak podtrhnou i zvolené dveřní doplňky, jako jsou kukátka, dveřní madla, široká nabídka dveřních klik a milovníky moderních technologií jistě potěší možnost odemykání otiskem prstu.

Překryvná výplň

Připravíme vám cenovou nabídku zdarma. Naše výrobky budou vizitkou vašeho domu spoustu let.