RADY A TIPY - Montáž venkovních parapetů

RADY A TIPY - Montáž venkovních parapetů

Konečně se stavba Vašeho domu chýlí ke konci a vy už přemýšlíte nad tím, jak krásně si zařídíte interiér. Chybí posledních pár detailů – parapety, finální fasáda nebo položení venkovní dlažby.

 

My se dnes podíváme na to, jak připravit podloží (podklad pod parapetem) venkovních parapetů tak, aby jejich montáž byla rychlá a bezproblémová! A tady je pár tipů, jak má správně připravené podloží vypadat:

 

  • podklad, na který parapety montujeme, musí být PEVNÝ, HLADKÝ A SOUDRŽNÝ 
  • venkovní ostění by mělo být ideálně do PRAVÉHO ÚHLU, případně mírně otevřené
  • při zateplení fasády doporučujeme podklad zpevnit armovací vrstvou (perlinkou), což má vliv na větší pevnost podloží
  • podklad musí být 25-30mm pod spodní hranou rámu tak, aby vznikl prostor kam parapet umístit
  • venkovní parapety se montují do spádu směrem od okna (aby při dešti voda odtékala pryč a ne směrem k oknu), nejlépe v úhlu 5-7 stupňů
  • v ideálním případě pro montáž parapetů s hliníkovými krytkami, je vhodné udělat v podkladu výřezy (snižuje se tím spotřeba lepící hmoty a především vznikne menší mezera mezi hranou parapetu a parapetem)

 

Možná se Vám zdá, že to všechno zní nějak moc složitě. Zjednodušeně řečeno jde o to, aby byl podklad pod parapetem vymazaný stavebním lepidlem, zpevněný perlinkou, s dostatečným spádem a s rovnými špaletami. A proč?

Především proto, aby parapet dobře plnil svou funkci (odváděl vodu od okna pryč) a dlouhá léta držel na svém místě!

Hliníkové parapety totiž vlivem počasí (především tepla) pracují - smršťují se a roztahují a to až o 1,2 mm na metr parapetu při rozdílu teplot 50 stupňů. A pokud je namontujete pouze na nevyhovující podloží (například polystyren nebo vata), může dojít k utržení parapetu a poškození již hotové fasády. A to by přece byla škoda!

Máte zájem o montáž vnitřních nebo venkovních parapetů? Kontaktuje nás a vyberte si z bohaté nabídky dekorů a barev.

ParapetParapet

Zdroj fotografií: zofi.cz