Přemýšlíte o stavbě zimní zahrady?

Přemýšlíte o stavbě zimní zahrady?

Přemýšlíte o stavbě zimní zahrady? Co vše je potřeba zařídit, než poprvé kopnete?

Rádi byste si prodloužili letní dny a poseděli "uprostřed přírody" i během chladnějšího počasí? Letní pergoly jsou v tomto případě bohužel nedostačující. Abyste si mohli užívat pohodlí venkovního prostoru i za sychravých podzimních dní, měli byste se zamyslet nad pořízením zimní zahrady. Ta nejenže rozšíří obytný prostor a umožní Vám posezení s přáteli či rodinou uprostřed zeleně, ale bude mít významný vliv také na kvalitu vzduchu uvnitř domu. A navíc například u pasivních domů může fungovat jako zásobárna tepla.

Co všechno je pro stavbu zimní zahrady potřeba? 

Ani v případě zimní zahrady se Vám nevyhne papírování. Jeho objem však ve velké míře závisí na typu zahrady a zejména její velikosti, záleží také na přístupu příslušného stavebního úřadu. Obecně platí, že pokud do zimní zahrady nenainstalujete vytápění a její podlahová plocha bude menší než 25m2 a výška bude maximálně 5 metrů, není nutné stavbu ohlašovat ani žádat o stavební povolení. U samostatně stojících objektů je maximální plocha pro realizaci bez stavebního povolení či ohlášení dokonce 40m2. To platí kromě zimních zahrad i pro skleníky.

Jestliže však přesáhnete uvedené rozměry, stavební povolení či ohlášení stavby Vás rozhodně nemine. Navíc musíte v tomto případě počítat také s nutností nechat si zpracovat statický posudek na zatížení střechy sněhem.

Neradujte se však předčasně!

V souladu se stavebním zákonem je však i zimní zahrada nebo skleník nadzemní stavbou, kterou je nezbytné umístit na ploše Vašeho pozemku v souladu s územním souhlasem nebo rozhodnutím. Jednoduše řečeno, i pro stavbu zimní zahrady je nutný územní souhlas příslušného úřadu.

Jak na to? V případě zimní zahrady je tedy nutné navštívit stavební úřad a pro získání územního souhlasu doložit jednoduchý technický popis záměru s příslušnými výkresy, případně další dokumenty specifikované ve Stavebním zákoně v paragrafu 96, odstavec 2. Jako žadatel o územní souhlas jste také povinni vyvěsit informaci o stavbě po dobu alespoň 30 dní na veřejně přístupném (dobře viditelném) místě, poblíž místa stavby. Ideální je, abyste si o všem pořídili fotodokumentaci. Právě 30 dní má potom stavební úřad na to, aby udělil (v horším případě neudělil) souhlas se stavbou Vaší zimní zahrady.

Paragraf 96

Máte postaveno? Jde se zařizovat!

Pokud máte vše potřebné zařízeno, můžete se věnovat příjemným věcem a tím je vybavování zimní zahrady. Pokud jste milovníky rostlin, musíte brát ohled na orientaci zahrady a předpokládaní klima, které uvnitř vznikne. V závislosti na tomto pak zvolte umístění a druhy rostlin, ale také orientaci nábytku. 

Ideálními rostlinami do zimních zahrad jsou nenáročné fíkusy, dračince nebo břečťany, které zvládnou jak plné slunce, tak polostín. Vděčné jsou také palmy, orchideje či begonie a pokud jste vášnivý pěstitel citrusů, je zimní zahrada dobrou volbou pro jejich uskladnění na zimní měsíce.

Při výběru rostlin berte také ohledy na jejich předpokládanou velikost - pokud máte zimní zahradu s výškou kolem dvou a půl metru, není vhodné pořizovat si například banánovníky nebo olivovníky, které běžně dorůstají až do výšky tří metrů. tyto rostliny by potom uvnitř proskleného prostoru trpěly a rozhodně by Vám nepřinášely radost.

Orchidej