Jak poznat kvalitní plastová okna?

Jak poznat kvalitní plastová okna?

Výběr správných oken pro náš byt či dům potká většinu z nás alespoň jednou za život. Pokud si vyberete kvalitní okna, vydrží Vám až desítky let. Nekvalitní okna Vám naopak službu neudělají - na co se tedy zaměřit při výběru oken? A jak protřídit množství nabídek plastových oken?

Napohled stejná

Rozdíl mezi kvalitním a méně kvalitním oknem většinou na první pohled nepoznáte.

Zásadní rozdíly, které mají vliv na kvalitu neuvidíte ani při bližším pohledu. A proto je potřeba znát přesné parametry oken a dveří, které Vám spolehlivá a profesionální firma ráda sdělí.

Plastový profil

Plast, který se používá na rámy a křídla oken a dveří se do požadovaného rozměru svařuje, což je vidět na každém rohu plastového okna. Ve vnitřním prostoru profilu potom najdete komory, které jsou různě velké a omezují proudění vzduchu uvnitř okenního profilu. Dnes již počet komor není pro tepelně-izolační parametry okna tak zásadní jako stavební hloubka okna, typ těsnění a zasklení. Kvalitní plastové okno by tak, v závislosti na stavební hloubce, mělo mít alespoň 6-7 komor. Stavební hloubka, která označuje tloušťku okenního rámu, by pro dosažení dostatečné tepelné izolace měla mít minimálně 70mm, ideálně však kolem 80mm. Plastové profily, ze kterých se okna a dveře vyrábí pak dělíme do tříd (dle Evropské normy EN12608) A, B a C, které mají různé požadavky na sílu stěn okenních profilů. Uvedená norma klasifikuje třídy následovně:

Třída A - tloušťka stěn pohledových ploch plastových profilů > 2,8mm

Třída B - tloušťka stěn pohledových ploch plastových profilů > 2,5mm

Třída C - bez požadavku na tloušťku stěn pohledových profilů

Na první pohled by se mohlo zdát, že rozdíl mezi hodnotami třídy A a třídy B není tak výrazný. Ovšem v praxi se jedná o poměrně zásadní rozdíly, především v oblastech (uvedená data vychází z technických zkoušek firmy VEKA):

  • pevnost svařených rohů - obecně je při výrobě profilů třídy A potřeba až o 10% více materiálu než na profily třídy B. Pevnost rohového spoje je u profilu třídy B o 15 - 25% nižší než u profilu třídy A. Přitom se jedná o jednu z nejdůležitějších vlastností oken a dveří, která má vliv na jejich stabilitu a životnost.
  • průhyb profilů - u třídy B klesá při zatížení větrem ohybová tuhost cca o 10%, u hmotnosti zasklení prvků klesá tuhost až o 25%, což při nedostatečném použití zasklívacích podložek může mít vliv na deformaci křídel, těsnost nebo zhoršené ovládání oken.
  • pevnost šroubových spojů - u šroubů, které jsou upevněny pouze v PVC rámu (kování, ložiska) se u profilů třídy B zvyšuje riziko vytržení šroubů o cca 15% oproti třídě A.

Kromě uvedeného má síla vnějších stěn také vliv na případnou deformaci a zhoršení chodu plastových oken a dveří vlivem působení slunečního záření. Při běžném působení slunečního záření dochází k zahřátí vnějších stěn profilu a u slabších profilů dojde za kratší dobu také k prohřívání a vzniku vyšších teplot uvnitř průřezu profilu, což může vést ke změně mechanických vlastností, potažmo k deformacím rámu a poruchám funkčnosti.

Výztuha

Kvalitní plastová okna a dveře mají v dnešní době vnitřní kovovou výztuhu a to jak v rámu, tak v křídle. Právě výztuhy v oknech mají vliv na to, že okna drží tvar a nedeformují se. Standardem by tak měla být uzavřená výztuha v rámu a tvarově odpovídající výztuha v křídle. Síla výztuhy se pohybuje v rozmezí 1,5-2,5mm v závislosti na velikosti otvorové výplně.

Výztuha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sklo

Izolační zasklení a stavební hloubka mají velký vliv na vlastnosti oken, které jsou důležité pro jejich správnou funkčnost a dlouhou životnost. Zatímco izolační trojskla Vám udrží více tepla v interiéru, rozdíl ve zvukovém útlumu je u dvojskel a trojskel srovnatelný. Trojskla jsou dnes běžná téměř u všech typů staveb, ať už se jedná o rekonstrukce nebo novostavby vč. pasivních domů. Důležité je také věnovat pozornost materiálu, ze kterého je vyroben distanční rámeček (profil mezi jednotlivými tabulemi izolačních skel). Dříve se vyráběly rámečky hliníkové, kvůli jejich tepelné vodivosti se však přešlo na tzv. "teplé rámečky" z nerezové oceli nebo z plastových profilů potažených kovovou fólií (rámečky typu Swisspacer, TGI). 

Těsnění

Těsnění u oken a dveří má vliv na zvukovou a tepelnou izolaci (pronikání vzduchu a hluku funkční spárou mezi rámem a křídlem). V dnešní době se dodávají okna se dvěma dorazovými těsněními nebo třemi těsněními - dvě dorazové a jedno středové. Systém trojitého těsnění má lepší vlastnosti a je tedy standardem.

Těsnění rozdělujeme na rámové a křídlové - v obou případech je umístěno do drážky plastového profilu. Běžně je těsnění nataženo po celém obvodu okna a v rozích je buď svařeno spolu s profilem nebo je ručně vkládáno a v rozích je ohnuté. Nejpoužívanější je těsnění v černé barvě.

Těsnění

Kování a uzamykací body

Kování je to, díky čemu můžeme okna a dveře otevírat a zavírat a celkově s nimi pohybovat. Vidíme ho, pokud okno otevřeme - u oken a balkonových dveří je nejlepší celoobvodové kování s vícero uzamykacími body. Čím více bodů, tím lze okna lépe seřídit a především jsou bezpečnější (lépe odolají vypáčení). Viditelnou částí kování jsou potom panty a to jak u oken, balkonových dveří nebo vchodových dveří. V dnešní době se již můžeme setkat se skrytými panty (tj. panty nejsou viditelné napohled, ale jsou skryté v rámu okna nebo dveří). 

Údržba a péče

Stejně jako vše, co denně používáme, i okna a dveře vyžadují určitý druh péče. Nezbytné je min. 1-2x ročně umýt skla i rámy a také vyčistit prostor mezi křídlem a rámem kde dochází k usazování nečistot. K umytí je vhodné používat buď přímo prostředky na okna (na rámy a skla) nebo použít teplou vodu s neutrálním přípravkem (např. na mytí nádobí) a jemný hadřík. Určitě se vyhněte abrazivním a pískovým čističům, drátěnkám nebo drsným houbičkám, které mohou narušit povrch plastových oken což může vést k většímu usazování špíny, případně k poškrábání rámu. Pokud navíc svým oknům dopřejete pravidelný servis - seřízení okenních a dveřních křídel a promazání pohyblivých částí kování, budou Vám za odměnu sloužit spoustu let!

Rada na závěr

Mohlo by se zdát, že vybrat ta správná okna není vůbec snadné. Nebojte se zeptat Vámi vybrané firmy na vše co Vás o oknech zajímá, máte na to právo! A nezapomeňte, že i správná montáž je pro výsledný efekt velmi důležitá. Protože i sebelepší výrobek, který je špatně namontovaný, ztrácí vlastnosti pro které jste si jej vybrali. 

Problematice správné montáže oken a dveří se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Dobrou kávu a úsměv máme pro všechny - stavte se za námi a vybereme spolu ta správná okna pro Váš byt či dům, protože OKNA NÁS BAVÍ.