Jak čistit interiérové žaluzie

Jak čistit interiérové žaluzie

Čištění interiérových žaluzií patří mezi nejproblémovější (a přiznejme si i nejotravnější) části domácího úklidu. Žaluzie jsou sice praktické, ale usazuje se na nich prach, mastnota a jiné nečistoty, které jsou bohužel hodně vidět. Čištění žaluzií by se tedy mělo vykonávat současně s mytím oken, protože i krásně vyleštěná okna nevypadají dobře, pokud je stíní zaprášené žaluzie. Nehledě na to, že manipulací se zaprášenými žaluziemi se víří prach, který se usazuje na umytá okna.

Záleží na materiálu

Textilní žaluzie můžete osprchovat nebo jemně vyprat. Hliníkové žaluzie zase vodu nesnesou. O hlavních principech údržby svých konkrétních žaluzií se informujte už při koupi nebo u výrobce. Návod a pokyny k údržbě dodávané výrobcem by pro Vás měly být odrazovým můstkem.

Jednoduché, ale ne zcela účinné čištění

Klasický a rychlý způsob čištění běžných lamelových horizontálních žaluzií je jejich otření suchým hadříkem po směru sklonu lamel. Tato metoda ale není dostatečně účinná, neboť v místech, kde se lamely překrývají, prach zůstává. Druhá strana, která také potřebuje očistit, se navíc dělá o poznání hůře. Navíc je to metoda docela prašná - setřením prach zvíříte a kýženého výsledku nedocílíte.

Prach normálně vysát

S problémem prachu by mohl pomoci obyčejný vysavač. Používejte ho k základní údržbě a odstranění nahromaděného prachu. Dbejte ale na nastavení nízkého výkonu a používejte nástavec na čalouněné povrchy, aby nedošlo k poškrábání či polámání lamel.

Speciální stěrky

Stejně dobře jako vysavač poslouží i velmi šikovné a oblíbené stěrky na žaluzie. Na trhu jsou k dostání v rozmanitém provedení, velmi snadno se používají, naráz vyčistí i několik lamel a konečný výsledek stojí za to. Zároveň jsou cenově dostupné.

Stěrka na žaluzie

 

 

 

 

 

 

Pokud se Vám ale nechce investovat ani korunu, můžete si vyrobit vlastní stěrku - výborně totiž poslouží i stará rukavice, kterou si navléknete na ruku a lamely s ní pečlivě vytřete. Doma vyrobenou i kupovanou stěrku můžete použít i na mokré čištění, kterým docílíte skvělého výsledku.

Větší špína

Potřebujete-li z lamel odstranit větší špínu nebo mastnotu, vysavač stačit nebude. Mezi nejtradičnější způsoby čištění patří setření nečistot hadříkem namořeným ve vodě se saponátem nebo octem. tento způsob zaručeně lamely vyčistí, saponát navíc odstraní i mastnotu.

Nevýhodou je ale velká pracnost - musíte totiž otírat jednu lamelu po druhé, a to může být v domácnosti s velkým množstvím oken nebo skleněných ploch doslova zničující.

Mytí oken

S důkladnou očistou žaluzií začnete ještě před vlastním mytím oken. Odstraňování nečistot jistě zanechá na oknech stopy. Vyčistěte tedy svoje žaluzie, nechte je vyschnout a vytáhněte je nahoru. Teprve potom umyjte okna a rámy.

Nepodceňujte profesionály

Pokud je však pro Vás čištění žaluzií nad vaše síly, máte jich hodně, nebo se bojíte jejich poškození, určitě využijte služby profesionálů.Úklidové společnosti zvládnou vyčistit žaluzie různých materiálů rychle a bez problémů a obvykle nemají nijak přemrštěné ceny. Žaluzie budou perfektně vyčištěné a vy budete mít klid a čas na příjemnější věci.

 

Montáž venkovních i vnitřních žaluzií od profesionálů