INSPIRACE - dekorační věnce na vchodové dveře

INSPIRACE - dekorační věnce na vchodové dveře

S blížícím se jarem se kolem nás objevují dekorační věnce, umístěné na vchodových dveřích rodinných domů, dveřích bytů nebo na branách a brankách.

Nejjednodušší je koupit si hotový věnec v obchodě, pokud však rádi tvoříte, pojďte se s námi podívat na jednoduché tipy, jak si takový věnec vyrobit. Není přitom nutné ozdobit si vchodové dveře jen na jaře, spoustu možností nabízí také podzimní nebo zimní období.

Základem je korpus

Korpus na věnec dnes můžete sehnat v různém provedení. Nejlevnější variantou, kterou seženete v každém květinářství je polystyrenový korpus, který poté můžete nazdobit dle libosti. Samotný korpus koupíte v bílé barvě a před zdobením jej můžete omotat různě barevnými pruhy látky (často se používá jutová tkanina), slavnostnější organzou nebo rovnou na korpus připevnit například listy břečťanu nebo jehličí. Dále se prodávají korpusy slaměné, proutěné (v různých barevných provedeních), plastové, drátěné, můžete vytvořit věnce do aranžovací hmoty nebo si vyrobit korpus z papírové lepenky.

Korpusy

Zdobení dekoračních věnců

Univerzální zdobící technika na dekorační věnce asi neexistuje. Každý z nás má rád jiné barvy, jiné doplňky a je jinak zručný, proto si ukážeme jen pár základních technik zdobení.

Vypichované věnce

Tento typ věnců můžete využít při zdobení v jakémkoliv ročním období a také téměř pro jakoukoliv příležitost. Základem je polystyrenový korpus a kousky nastříhaných látek. Látky stříhejte na čtverečky cca 5x5 centimetrů a pomocí špejle nebo háčku čtverečky látky zapichujte jeden vedle druhého do korpusu. Na zapichování můžete použít v podstatě cokoliv co má zakulacenou špičku (abyste nepropíchli látku). Věnec můžete nazdobit jednobarevnou látkou a potom dozdobit např. výraznější mašlí nebo dřevěnými či sušenými přízdobami. Nemusíte se bát nakombinovat i různobarevné látky nebo různé typy látek (jutovina, záclony, starší ubrusy, organza atd.). S tvořením tohoto věnečku Vám mohu pomoci i děti, počítejte však s větší časovou náročností.

Vypichovaný věnec

Věnce z přírodních materiálů

Nejčastěji používáme přírodní materiály na podzim a v zimě. Základní korpus je možné omotat větvičkami břečťanu, obilím, květy levandule nebo jehličím. Princip je jednoduchý – pokud použijete například polystyrenový korpus, připravené větvičky (klasy, květy) omotáváte vazačským drátkem tak dlouho, až je korpus celý zakrytý. Variantou je také omotat nejprve korpus pruhem jutoviny (aby neprosvítal) a potom můžete připraveným materiálem omotat jen část věnce. Vznikne tak zajímavá kombinace materiálů. Pro zdobení je ideální použít (dle období) skořápky ořechů, menší vánoční baňky, šišky, sušené pomeranče, květy mochyně, kukuřičné šustí, vyfouknuté skořápky z vajíček, peříčka, sušené nebo umělé květiny.

Přírodní věnce

Když už máte hotový věnec stačí ho jen umístit např. na vchodové dveře. Často se setkáváme s dotazem, jak pověsit různé dekorace na plastové vchodové dveře? Možností je několik:

  • plastové háčky – obyčejný plastový háček nalepíme na vnitřní stranu dveří tak, aby byl háček "vzhůru nohama". Věnec nebo jinou dekoraci potom umístíme z venkovní strany dveří a zavázanou stuhu zachytíme za otočený háček. Musíme pouze počítat s tím, že pokud budeme chtít háček sundat budeme mít víc práce s šetrným odstraněním lepidla.
  • přísavka na sklo – pokud máte prosklené vchodové dveře nebo alespoň dveře s částečným prosklením, je ideální použít přísavku, která na sobě má kovový háček. Přísavku umístíte na vnitřní stranu dveří, pověsíte dekoraci a máte hotovo.

Dalšími variantami uchycení je např. uvázání dekorace na venkovní klepadlo, protažení vlasce přes dveřní kukátko nebo nalepení věnce na oboustrannou lepící pásku.

Pokud máte zájem o nové vchodové dveře, na které můžete pověsit své oblíbené dekorace, neváhejte nás kontaktovat!!