Velkoformátová okna a posuvné systémy

Velkoformátová okna a posuvné systémy

Stále modernějším prvkem novostaveb rodinných domů, ale i kancelářských objektů, jsou velkoformátová okna

Nejenže takto prosklené plochy působí esteticky příjemně, ale také zajišťují dokonalý přístup denního světla do domu a nabízí nerušený výhled do okolí. Máte krásnou zahradu, před domem Vám stojí luxusní auto a chcete mít nerušený výhled bez zbytečných příček a dělených oken? Pak jsou velkoformátová okna tou nejlepší volbou.

Velkoformátová okna

Pokud Vám tedy architekt či projektant navrhl prosklenou stěnu, je potřeba se nejdříve zamyslet nad maximálním rozměrem. Je potřeba počítat s tím, že čím je větší plocha skla, tím vyšší je váha výrobku. Proto je nutné zvolit takový profil, který zajistí odolnost a dlouhou životnost oken a bezpečně unese váhu izolačních skel.

Velkoformátová okna

Pro představu - pokud bychom měli plastové velkoformátové okno z profilu VEKA 82 o rozměru 2500 x 2400 mm se zasklením trojsklem, tak by se celková váha skla pohybovala kolem 270 kilogramů. Na tento rozměr je totiž nutné použít sklo o složení 6-16-6-16-6 (tedy každé sklo má sílu 6mm). Nebo například dřevěné velkoformátové okno z profilu Thermo gold 78 o rozměru 3500 x 2300 mm se zasklením dvojsklem (ve složení 10-16-10) by mělo váhu kolem 400 kilogramů. Obecně nejvhodnější jsou na velkoformátová okna hliníkové profily, např. profil Heroal, které umožní zasklení velkoformátových oken ve větších rozměrech než je tomu např. u plastových oken.

Pokud se tedy rozhodnete pro velkoformátové okno, je nutné počítat s použitím manipulační techniky při montáži výrobků. I přes to, že montéři jsou šikovní a dokáží unést často velmi těžké výrobky, váhy od 150 kilogramů raději přenecháme strojům. 

Mezi velkoformátová okna řadíme také posuvné systémy a to buď zdvižně posuvné dveře (HS portál) nebo posuvně sklopné dveře (PSK). 

 

Posuvně sklopné dveře 

Jsou vhodné spíše do menších prostor a to především proto, že maximální rozměr křídla je, dle zvoleného materiálu, 1300-1400 mm. Nabízí možnost ventilace, je však potřeba myslet na to, že nemají pochozí práh. Práh po otevření dveřního křídla má výšku cca 9 cm nad čistou podlahu a není vhodné na něj šlapat. Otvírání dveřního křídla je velice podobné jako otvírání okenního křídla - pokud dáme kliku nahoru (do svislé polohy), otevřeme dveře na ventilaci. Pokud dáme kliku do vodorovné polohy a dveřní křídlo přitáhneme k sobě, dveře se posunem otevřou do zvolené polohy. Posuvně sklopné dveře jsou standardně opatřeny klikou z interiéru a madýlkem z xteriéru.

Zdvižně posuvné dveře 

Jsou vhodné do větších prostor, protože nabízí maximální rozměr křídla až 3000 mm (opět dle zvoleného materiálu). Mají navíc pochozí práh, takže jsou vhodné i do bezbariérových prostor. Ovládání je velice jednoduché - pohybem kliky vzhůru se dveřní křídlo zdvihne a ve vlastní kolejnici se lehkým pohybem posunem otevře do zvolené polohy. Je samozřejmě potřeba počítat s tím, že čím větší křídlo máme, tím vyšší váhu otevíráme. I přes to se ale jedná o produkt, u kterého je velice snadná a uživatelsky pohodlná manipulace. HS portály navíc neomezují prostor v interiéru, protože již z výroby jsou dveřní křídlo i pevně zasklená část umístěny v jednom rámu. Zdvižně posuvné dveře jsou opatřeny buď zamykací klikou z interiéru a integrovaným madlem z exteriéru nebo oboustrannou zamykací klikou. HS portál také nabízí variabilitu v možnostech umístění do prostoru - nejčastěji bývá stejný rozměr dveřního křídla i pevně zaskleného rámu. Pro maximální komfort otevřeného prostoru lze také použít dva HS portály odsuvné od sebe, čímž může vzniknout prostor až 5000 mm. Vzhledem k unikátní konstrukci a maximálnímu uživatelskému pohodlí se jedná o dražší variantu posuvných dveří.

Máte zájem o podrobnější informace o velkoformátových oknech nebo posuvných dveřích? Navštivte nás v naší kanceláři nebo nás oslovte mailem nebo telefonicky!

 

Velkoformátová okna