Správný výběr dřevěných oken na chalupu podtrhne styl domu a ovlivní náklady na vytápění

Správný výběr dřevěných oken na chalupu podtrhne styl domu a ovlivní náklady na vytápění

Češi jsou pověstní posedlostí po chalupaření a za poslední desetiletí se viditelně zvedla úroveň údržby víkendových a prázdninových domků. Už z dálky září nové střechy, opravené zídky, natřené ploty a také nová okna.

Výměna dřevěných oken v celém domě představuje náročnou investici, a tak cena nových oken je vždy jedním z kritérií, které se při plánované rekonstrukci domu řeší.

Na druhou stranu si ale lidé chtějí své domky doslova „zdobit“ pro radost a uplatnění kreativity. Naštěstí už nežijeme v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, kdy byla stavba nebo rekonstrukce nemovitosti omezena skromnou nabídkou stavebního sortimentu na trhu. Je dobré mít možnost výběru.

Dnes si povedenou rekonstrukcí lze výrazně zhodnotit dům, zvýraznit jeho styl a pokud jde o výměnu oken, je třeba zmínit i zlepšení termoizolačních vlastností domu. V případě, že si majitelé venkovského sídla chtějí odpočinout od městského hluku, moderně vyrobená okna jsou zárukou zvukové izolace.

dřevěná okna na chalupu

 

Památková péče

Pokud se chalupa nachází v zóně, kterou mají pod dohledem památkáři, nebo jde přímo o historicky cennou nemovitost (to už dnes mohou být domy postavené rodiči nebo prarodiči), je třeba výměnu oken konzultovat s památkáři.

Většinou nemají s výměnou dřevěných oken problém, pokud se zachová velikost oken a nezmění se styl domu. Pokud jsou původní okenní křídla dělená, například na 6 menších tabulek, vyžadují v novém okně alespoň naznačené dělení. To pro výrobce oken nebývá problém, standardně se dnes dají příčky udělat několika způsoby.

Základním způsobem jsou pevné příčky (sklo dělící příčky), které se do oken vkládají již při výrobě rámu. Jsou součástí rámu, zvyšují pevnost daného okna a rozdělují sklo na samostatné tabulky. Pokud se Vám tedy stane, že se sklo rozbije, vymění se vždy jen rozbitá tabulka skla. Ekonomičtější variantou jsou potom nalepovací příčky, které sklo rozdělují pouze opticky. Moderní nalepovací příčky jsou opatřeny tzv. duplexem (distanční rámeček), který vizuálně spojí nalepené příčky tak, aby mezi nimi nevznikala nevzhledná mezera. Stálicí mezi příčkami jsou potom meziskelní příčky (mřížky), které se vkládají přímo mezi skla a nabízí širokou variabilnost umístění, barev a dekorů. Jejich výhodou je, že jsou umístěné mezi skly a nejsou tedy překážkou při umývání oken.

 

dřevěná okna na chalupu

Možnosti a výhody nových oken

Barvu dřeva nových oken můžete sladit s barvou dveří, nebo s nábytkem v interiéru. S kvalitní impregnací dřeva a nátěrem budou dřevěná okna dobře sloužit dalším generacím chalupářů. Většina výrobců k oknům dodá nebo doporučí konkrétní značku ošetřující emulze, která udrží okna i vzhledově po dlouhou dobu „jako nová“.

Dřevěná okna na chalupu

Jak je vybrat, jaká jsou vhodná

V případě, že se chalupa dlouhodobě užívá i v měsících, kdy se topí, je rozumné investovat do oken, která mají trojsklo. Větší investice se vrátí úsporou za topení. Obzvláště v chladnějších horských oblastech jsou trojskla dobrou volbou.

Pro milovníky starých časů, kteří si oblíbili špaletová okna, je možné si nechat vyrobit moderním způsobem okna, která budou stále navozovat historickou atmosféru, ale s vlastnostmi moderních oken. Jde především o roubenky a selská stavení postavená na začátku minulého století nebo i dříve. Tepelná izolace nových špaletových oken je jiná, než byla u původních oken. Princip dvou okenních křídel zůstává zachovaný, ale venkovní křídlo je opatřeno dvojsklem a rámy jsou z kvalitních lepených euro hranolů. Vzhled potom může doplnit stylová venkovní okapnice, kličky a ozdobné krytky pantů.

Pokud si okna pořídíte od zavedené firmy a budete se o ně dobře starat vydrží vám klidně sto let.