Jak sladit dekor oken, podlahy i nábytku?

Jak sladit dekor oken, podlahy i nábytku?

Nejen odstín podlahy, ale i oken a nábytku mají velkou moc změnit celkový ráz místnosti. Proto byste neměli podceňovat volbu jednotlivých dekorů. Vhodným výběrem totiž můžete doslova čarovat s prostorem, s jeho zmenšením, zvětšením, zútulněním. Správně zvolené barvy rovněž velmi ovlivňují naši náladu v místnosti, a proto je důležité, aby vše působilo komplexně, nerušivě a vy jste se tak cítili dobře.

Nenechte interiér zapadnout

Nemějte přehnaný strach kombinovat a zkuste se alespoň oprostit od základní myšlenky, že by okna, podlaha i nábytek měly být ve stejném dekoru. Stejný odstín nábytku i podlahy ale působí vždycky fádně a monotónně. Všechno v interiéru pak splývá dohromady a výsledný efekt nebude nic moc. Čím víc barev stejného odstínu v interiéru máte, tím zkrátka více nudy hrozí.

Nechte interiér zapadnout

Podlaha a nábytek: Pravidlo dvou odstínů

Co se týče podlahy, platí jedno jednoduché pravidlo: Podlaha by měla být o dva odstíny světlejší (nebo naopak o dva a více odstínů tmavší), než je nábytek.

Pro konkrétní odstín a dekor nábytku od postelí, skříní, komod nebo designových nočních stolků, můžete přehledně filtrovat na vyhledávači Biano.cz.

Dolaďte dekor oken uvnitř i venku

Sladit okna v interiéru může být rovněž docela oříšek. Barvu oken můžete zvolit odlišnou v interiéru i exteriéru. Okna představují dynamický prvek fasády, mohou barevně sjednocovat stěny, nebo k nim tvořit barevný kontrast.

TIP: Pro jasnější představu vám může posloužit vzoreček podlah i oken, který byste měli otestovat ve vašem interiéru. Velkou roli totiž mohou hrát světelné podmínky, odstín stěn i další aspekty, které ze vzorové fotky zkrátka nepoznáte.

Dolaďte dekor oken

Mezi nejžádanější barvy současnosti patří stále neutrální bílá, stříbrná, šedá, nebo antracitová.

Dveře slaďte s podlahou

Dekor interiérových dveří je třeba vždy sladit s dekorem podlahy. V potaz ale vemte i kombinaci dveří a okenních rámů, a to zejména v případě, když se dveře nachází v těsné blízkosti oken. Nemusí se ale jednat o nic složitého. Nejde o to se snažit za každou cenu sladit dvě stejné dřeviny co nejpodobnějšího odstínu. Důležité je, aby i mezi dveřmi a podlahou vznikl určitý kontrast, ale při zachování stejné či podobné struktury dřeva. K dubové podlaze se například skvěle hodí ořech, ale nikoli třeba olše nebo borovice.

Dveře slaďte s podlahou

Důležitý je v tomto případě i materiál. Ten byste měli mít pro podlahu i dveře a zárubně stejný. Vyvarujte se tak kombinaci masivu a lamina, vyberte si vždy jednu nebo druhou možnost a podle toho vybírejte jak dveře, tak podlahu.

U dveří platí, že pokud je sladíte se dvěma, maximálně třemi pevnými interiérovými prvky (okna, schody, podlaha, nábytek, dekorace), pak nemůžete udělat zásadní chybu.

Okny to nekončí, nábytkem to začíná

Kromě odstínů podlahy, dveří a oken, je třeba vzít v úvahu i výmalbu stěn a v neposlední řadě vybavení místnosti.

Okny to nekončí

Odlehčit interiér můžete kobercem nebo doplňky v podobě dekoračních polštářků, závěsů, dek a plédů.

Ono méně bývá někdy více. Na druhou stranu přílišná opatrnost vede k nezajímavému interiéru, který bude monotónní a fádní. Takže vítězí stará dobrá zlatá střední cesta. Tak šťastnou volbu odstínů, dekorů a vzhůru do renovací a zkrášlování.