Jak čistit a udržovat plastová okna

Jak čistit a udržovat plastová okna

Blíží se jaro a s ním i čas, kdy bychom se po zimě měli věnovat údržbě našich oken. Dnes se tedy blíže podíváme na to, jak se správně starat o plastová okna, aby byla funkční a vypadala dobře co nejdéle.

Pokud máte okna úplně nová, jsou na nich již od výrobce nalepené ochranné polepy. Tyto je však třeba z rámů odstranit co nejdříve, ideálně ihned po montáži oken! Slouží totiž primárně k ochraně profilů při převozu a manipulaci a pokud bychom je na oknech nechali dlouho, může dojít vlivem slunečního záření k jejich obtisknutí na profil okna a vy pak budete mít s jejich odstraněním zbytečné starosti.

Výrobci oken pak doporučují mýt okna v okamžiku, kdy je na nich viditelné silnější znečištění. Pokud bychom totiž nečistoty na oknech (resp. rámech) nechali dlouho, hrozí, že usazeniny ve spojitosti s dešťovou vodou mohou povrch oken trvale poškodit. Okna bychom tedy měli umývat alespoň 2x ročně a to na podzim a na jaře. Při podzimním úklidu je vhodné také sundat a omýt okenní sítě, při tom jarním je poté zase na okna nasadit.

Navíc čím častěji okna budeme umývat, tím jednodušší bude jejich údržba.

okna

Obecně při čištění oken platí několik zásad:

  • Ideální pro čištění profilů jsou měkké hadříky, vlažná voda a pH-neutrální mycí prostředek, který by neměl obsahovat parfémy a barviva. Téměř vždy postačí pravidelné umytí okna čistou vlažnou vodou s přidáním saponátu na mytí nádobí.
     
  • Na nečistoty, s nimiž si voda neporadí, můžete použít čistící prostředek speciálně testovaný na PVC profily. Výrobce okenních profilů VEKA nabízí speciální čistící prostředky a sady značky VEKAPRO. V této sadě můžeme najít čistící prostředky na bílá okna, na okna s barevně fóliovanými povrchy, prostředek na těsnění nebo olej na kování atd.
     
  • V žádném případě nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky nebo zdrsnělé houby, tvrdé hadříky či kartáče.
     
  • Rovněž nikdy nepoužívejte rozpouštědla nebo ředidla, které mohou plast narušit a povrch poškodit.
     
  • Nepoužívejte parní čističe, neboť díky horké páře může plast změknout.

 

Při mytí oken je důležité se zaměřit také na vnitřní prostory - tj. okno otevřít a umýt (případně i vysát) nečistoty, které se usadily uvnitř rámu. Vlhkým hadříkem také očistíme těsnění uvnitř oken a všechny části kování. Neměli bychom zapomínat také na odvodňovací otvory, které odvádí vodu, která vnikne mezi rám a křídlo, ven. Tyto otvory jsou vyfrézované z vnější strany okna a jsou zakryté krytkami. Aby voda mohla správně odtékat je třeba tyto otvory udržovat v čistotě.

Při mytí potom nesmíme vynechat ani skla - i zde platí, že nepoužíváme žádné agresivní čističe, drátěnky a drsné houby, ale pouze vlažnou vodu se saponátem a hadřík. Na skla mohou dobře posloužit různé stěrky na okna - buď klasické stěrky nebo speciální čističe oken, které odsají přebytečnou vodu ze skel.

Okna

Co se týká údržby kování, tomuto bychom měli věnovat také zvýšenou pozornost. Právě kování umožňuje u oken a dveří jejich plynulé otvírání a jednou až dvakrát ročně bychom právě kování měli dát tu správnou péči. Stejně jako je vhodné jednou za rok přetřít těsnění olejem na bázi silikonu, tak i kování je třeba pravidelně promazávat. K tomu postačí opět silikonový olej, kterým ošetříme pohyblivé části kování.

Pokud si na tuto údržbu netroufáte sami, můžete se obrátit na naše kvalifikované techniky, kteří Vám v rámci servisu okna promažou a seřídí. Protože OKNA NÁS BAVÍ.