Zimní zahrady

Zimní zahrady

Moderní zimní zahrady (celoroční) již neslouží pouze jako místo pro pěstování rostlin, ale jsou místem, které může rozšířit váš obytný prostor, kde můžete trávit příjemné posezení s přáteli a vytvořit si tak prosluněnou relaxační zónu.

Rostliny jsou pak takovým přidaným bonusem, který dodá zimní zahradě osobitý ráz. Pro vášnivé pěstitele může zahrada v zimně sloužit k uschování rostlin a přiznejme si, kdo by si nechtěl dát do čaje vlastní, vypěstovaný citron?

zimní zahrady

Výběr správné zimní zahrady ale není nic jednoduchého 

Nejprve je potřeba si ujasnit, k jakým účelům ji budeme využívat a hlavně, na kterou světovou stranu bude umístěna. Zahrada obrácená na jih, jihozápad a jihovýchod má výhodu, že vytápění po většinu roku zajistí slunce. Nevýhodou je, že v letních měsících je nutné využít stínících prvků (markýzy, venkovní rolety a žaluzie), protože místnost se rychle vyhřívá. Umístění na sever je v zimních měsících podmíněné instalací topného tělesa, v létě však nabízí výhody prosvětleného stínu a příjemných teplot, ideálních např. pro využití zimní zahrady jako ateliéru. Orientace na východ a západ zase nabízí celoročně vyrovnané klima. Východní umístění je vhodné např. pro ty, kteří rádi snídají při východu slunce, západní strana zase dodá vašim večerům romantický nádech. Většinou však orientaci ovlivnit nemůžeme, což pro stavbu moderní zimní zahrady nepředstavuje žádný problém. Dnešní materiály, ať už konstrukce, skleněná výplň, výplň střechy nebo větrací prvky či stínící prvky, dokáží udělat příjemný prostor z jakékoliv zimní zahrady.

A z čeho se vlastně zimní zahrada skládá? Jednoduše řečeno je to skleněná výplň vsazená do dřevěné, plastové nebo hliníkové konstrukce. Základem je tedy vybrat si materiál, ze kterého chceme zahradu mít.

Zimní zahrada ze dřeva bude mít vynikající tepelně izolační vlastnosti (odvádí jen minimum tepla do venkovního prostoru) a dřevo dokáže vytvořit specifickou atmosféru. Nevýhodou tohoto přírodního materiálu je fakt, že se na něm nejvíce podepíší vlivy počasí a je tedy potřeba se o něj více starat, případně jako alternativu zvolit dřevohliníkový systém, kdy je na vnější konstrukci použito hliníkové opláštění, zatímco vnitřní konstrukce zůstává dřevěná. V tomto případě je ale pořizovací cena zimní zahrady zase o něco vyšší.

Plastová zimní zahrada je nejčastěji volenou alternativou a to nejen proto, že je cenově nejdostupnější, ale plastové profily se také dobře udržují a mají relativně nízkou hmotnost. PVC profily jsou více odolné proti UV záření a vlhkosti, nabízí také nepřeberné množství barevných úprav vč. provedení v imitaci dřeva.

Dalším typem jsou hliníkové zimní zahrady, které jsou díky svým vlastnostem vhodné do velkých prostor, mají výborné tepelně izolační vlastnosti a jsou velice snadno udržovatelné. Jejich předností je také dlouhá životnost.

Pozornost musíme také věnovat zastřešení zimní zahrady

V podstatě existují dva typy zasklení – polykarbonát a sklo (izolační dvoj nebo trojsklo). Výhodou polykarbonátu jsou nižší pořizovací náklady, menší zátěž na nosnou konstrukci a také nižší viditelnost usazených nečistot. Světelná prostupnost při zasklení polykarbonátem o síle 25 mm je zhruba 64%. Skleněné střechy zase nabízí variabilnost v použití materiálu, tj. sklo může být čiré nebo opatřené různými stupni ochrany proti UV záření, navíc propustnost světla při použití skla je až 80%. Kvůli hmotnosti je však potřeba silnější nosná konstrukce. Samozřejmě není problém využít jako střechu stávající stavební prvky jakou jsou balkony nebo terasy, ze kterých použitím obvodových konstrukcí můžeme vytvořit zimní zahradu.

 

Zasklení

 

Stejně jako střecha, i obvodové prvky si zaslouží pozornost především co se tepelně izolačních vlastností týče, a to ve formě dvoj nebo trojskel. Jednoduchá skla jsou v obvodu zimních zahrad naprosto nedostačující, je potřeba myslet na to, že zatímco jednoduché sklo nemá téměř žádné izolační vlastnosti, dvojitá nebo trojitá skla vyplněná inertním plynem budou nejen dobře izolovat, ale i snáze propustí venkovní teplo a mají protihlukové vlastnosti.

Nejen estetickou, ale i praktickou funkci mají otvíravé prvky. Samozřejmě stejně jako ostatní obytné prostory je potřeba zimní zahrady pravidelně větrat, k čemuž mohou sloužit nejen okna, ale především dveře, které svým rozměrem zajistí komfortnější možnost větrání. Nejčastěji se v zimních zahradách používají velkoformátové posuvně sklopné dveře nebo HS portály, do menších prostor jsou vhodné jedno nebo dvoukřídlé balkonové dveře (tzv. francouzská okna). Pro kvalitní větrání je, pokud to prostor dovolí, vhodné umístit okna na dvou protilehlých stranách, pokud však toto prostor neumožňuje postačí i menší okno.

zimní zahrady

 

Závěrem je potřeba říci, že kvalitní zimní zahrada není levná záležitost, ale pokud máte rádi otevřený prostor, kde si můžete nejen vypít ranní kávu, ale i pracovat, setkávat se nebo jen trávit volný čas, neváhejte nás kontaktovat a my Vám rádi pomůžeme s výběrem té správné zimní zahrady na míru.

 

zimní zahrady

zimní zahrady